Biztonsági tájékoztató földrengés esetére
Almati a földmozgások tekintetében kiemelten kockázatos hely, ezért azt javasoljuk, hogy a személyi sérülések kockázatának csökkentése érdekében ismerje meg az alábbi tájékoztatót, készüljön fel egy esetlegesen bekövetkező földrengésre és tartsa be a legszükségesebb óvintézkedéseket és biztonsági szabályokat.
I. Földrengés előtt
1. Biztonsági kockázatok csökkentése otthon és a munkahelyen
- A polcokat, csillárokat biztonságosan erősítsük a falhoz, illetve a mennyezethez.
- A nagyobb és nehezebb tárgyakat az alsó polcokra tegyük.
- A törékeny tárgyakat (porcelán, üveges konzerv, üveg) zárható szekrényben tartsuk, és a tárolóeszköz ajtaját zárjuk be!
- A vegyi anyagokat (gyom- és rovarirtó), illetve a gyúlékony anyagokat tartalmazó palackokat zárható szekrényben, lehetőség szerint alsó polcon tartsuk.
- Festményeket, tükröket ne tegyünk fekvő- vagy ülőalkalmatosságok fölé!
- A függönyöket lehetőség szerint mindig húzzuk be, hogy így is csökkentsük az üvegtörésekből fakadó sérülések kockázatát.
- Javítassuk meg a hibás elektromos vezetékeket vagy a szivárgó gázvezetékeket, csatlakozásokat!
- A munkahelyen is tartsunk magunknál egy erős sportcipőt, tartalék ivóvizet és élelmiszert.
2. Biztonságos helyek felismerése zárt helyen és szabadban
- Erős, masszív asztal vagy ágy alatt.
- Támasztógerenda alatt
- Sarokban, vagy belső fal mellett, amelyre nem erősítettek nehéz festményt, tükröt vagy polcot.
- Eldőlhető szekrénytől, polctól, illetve ablaktól (üvegszilánkok!) távol.
- Épületektől, fáktól, telefon- és elektromos vezetékektől, felüljárótól távol.
3. Katasztrófavédelmi ismeretek megszerzése előzetesen
- Kapcsolatfelvétel a lakóhely szerinti katasztrófavédelemmel. Tájékoztató anyagokat a Katasztrófavédelem honlapján talál: http://almaty.emer.gov.kz/
- Javasoljuk, előzetesen tájékozódjon a lakó/munkahelyéhez legközelebbi vészhelyzeti gyülekező helyről: http://almaty.emer.gov.kz/index.php?id=113
- Tájékozódjon, hogy adott esetben melyik tévécsatorna, vagy rádióállomás közöl katasztrófavédelmi híreket, illetve ismerje meg a távközlési vállalatok vészhelyzeti szolgáltatásait.
- Tanítsa meg a gyermekét, hogy miként hívja a rendőrséget és a tűzoltókat; illetve hogyan kapcsolja ki az elektromosságot, zárja el a gáz- és a vízvezetéket.
- Ismerje meg a tűzoltó készülékek vagy rendszer működését, illetve a vészkijáratok helyét.
4. Vészhelyzeti szükségcsomag beszerzése
- Zseblámpa, illetve elemes zsebrádió a szükséges tartalékelemekkel.
- Elsősegélynyújtó csomag és annak használati utasítása.
- Legalább három napra legyen elegendő tartós élelmiszer és ivóvíz. Az élelmiszer lehetőleg főzést nem igénylő, azonnal fogyasztható, kevéssé sós, vagy fűszeres táplálék legyen, nem törékeny, esetleg konzervnyitó nélkül felbontható dobozban.
- Tisztálkodási eszközök, papír, ceruza, térkép, stb.
- Kézi - nem elektromos – konzervnyitó.
- Alapvető gyógyszerek.
- Akut, folyamatos gyógyszerezést, orvosi ellenőrzést igénylő betegsége esetén legyen önnél a betegség leírása, zárójelentése.
- Készpénz, iratok, illetve azok másolata. Fontos telefonszámok.
- Erős sportcipő, évszaknak megfelelő ruha, vízálló kabát, stb. (A cipő lehetőleg ne új, hanem már bejáratott legyen.)
- Védősisak.
- Ha van gépkocsija, akkor abban is legyen egy kisebb vészhelyzeti csomag (víz, élelmiszer, iratmásolatok, fontos telefonszámok listája, térkép, elsősegélynyújtó csomag), legalább félig tele üzemanyagtankkal állítsa le.
5. Kommunikációs terv
- Előzetesen állapodjanak meg abban, hogy a családtagok hol találkoznak földrengés esetén! Vegye figyelembe, hogy a földrengés után lezárják az utakat, és valószínűleg nem tud közlekedni gépkocsival!
II. Földrengés alatt
1. Zárt helyen
- Lehetőség szerint guggoljon le a legközelebbi erős asztal alá, vagy feküdjön be a legközelebbi masszív ágy alá mindaddig, amíg a földrengés tart. Ha nincs a közelben ilyen asztal vagy ágy, akkor menjen az első támasztógerenda alá vagy a helyiség sarkába, védősisakkal, ha nincs legalább a kezével védje a fejét, valamint az arcát.
- Ha földrengéskor ágyban van, akkor maradjon ott, és a párnával védje a fejét. Ha az ágy felett nehéz csillár, polc vagy festmény található, akkor menjen a legközelebbi biztonságos helyre. (Az ágy mellett mindig tartson egy cipőt, hogy az üvegszilánkok ne vágják meg a lábát.)
- Menjen távol minden leeshető tárgytól, eldőlhető bútortól, ablaktól, bejárati ajtótól!
- Csak akkor maradjon a kapualjban – vagy meneküljön alá -, ha tudja, hogy azt jól megerősítették, és szilárdan alátámasztották.
- Maradjon az épületben mindaddig, és ott is a lehető legkevesebbet mozogjon, amíg tart a földrengés!
- Ne használja a liftet! Ha a fülkében éri a földrengés az első adandó alkalommal szálljon ki a liftből.
2. Szabadban
- A lehető legkevesebbet mozogjon, de menjen az utca közepére, az épületektől (leeső burkolat, cserép, üveg), vezetékektől és az utcai lámpáktól távol. Védősisakkal, ennek hiányában táskájával vagy a kezével védje a fejét!
- Vigyázzon: a legnagyobb veszélyben a kijáratoknál és az épületek fala mentén van.
- Ha tűz üt ki, akkor figyeljen arra, hogy melyik irányból fúj a szél.
3. Mozgó járműben
- Álljon meg az első biztonságos helyen, épületektől, vezetékektől és az utcai lámpáktól távol.
- A földrengés után lassan vezessen és kerülje el azokat a helyeket – hidak, felüljárók, lehajtók, stb. – amelyek károsodhattak a földrengés alatt. Készüljön fel arra is, hogy földrengés után lezárhatják az utakat!
4. Romok alatt
- Ne használjon öngyújtót!
- Ne mozogjon, hogy ne verje fel a port!
- A szájára tegyen egy zsebkendőt vagy textildarabot!
- Lehetőség szerint kopogtasson vezetéken, illetve falon, hogy a mentőcsapat megtalálja. (Ha esetleg van egy síp Önnél, akkor azt is használhatja.) Csak végső esetben kiabáljon, hogy ne lélegezzen be veszélyes mennyiségű port!
III. Földrengés után
1. Készüljön fel az utórengések lehetőségére, amelyek további károkat okozhatnak. Hegyoldalban készüljön föl a lavina, sárlavina lehetőségére.
2. Zárja el a tűzhelyet, és ellenőrizze, hogy nem károsodott-e a gázvezeték! Ha tűz ütött ki a lakásban, akkor – lehetőség szerint – próbálja meg eloltani a tüzet!
Ha gázszagot érez, vagy hallja a szivárgó gáz hangját; akkor nyissa ki az ablakot, és haladéktalanul hagyja el a lakást! Lehetőség szerint zárja el a kinti főcsapot, majd értesítse a szolgáltatót!
Ellenőrizze, hogy nem károsodott-e az elektromos hálózat. Ha leszakadt, szikrázó vezetéket lát, vagy égésszagot érez; akkor kapcsolja le a hálózatot a biztosítékszekrénynél! Vigyázzon, hogy ne lépjen tócsába, mert áramütést szenvedhet!
3. Menjen a legközelebbi evakuálási pontra, illetve ha az nem biztonságos, akkor a következőhöz. (ld. I/3. pont)
4. Az elemes zsebrádióján keresztül hallgassa a híreket!
5. Csak akkor menjen a károsodást szenvedett helyekre, ha azt a rendőrség, a tűzoltóság vagy segélyszervezet kéri! Addig ne menjen vissza a házába vagy a lakásába, amíg a hatóságok nem minősítik azt biztonságosnak!
6. Ha visszatért a lakásába, óvatosan nyissa ki a szekrényeket, mert ki- és leeshetnek az ott tárolt tárgyak!
8. Értesítse a főkonzulátust vagy annak ügyeleti számát akkor is, ha nem történt személyi sérülés! (Természetesen akkor is, ha személyi sérülést szenvedett, és képes rá!) Ha bajba jutott vagy tudomása van bajba jutott magyar állampolgárról, haladéktalanul hívja a főkonzulátust vagy annak ügyeleti számát, illetve ha a főkonzulátust nem éri el, akkor a Külgazdasági és Külügyminisztériumot közvetlenül:
Főkonzulátus ügyeleti mobil: +7-701--026-62-18
Főkonzulátus: +7-701- 247-2572
247-2557
247-2570
247-2569
258-1836
Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma: +36 -1-458-1000